کاربرد استیل ضد زنگ در زندگی روزمره
 

استیل ضد زنگ در واقع مهم ترین آلیاژ فلز آهن می باشد و کاربرد استیل در صنایع امروزی بسیار زیاد است. تقریبا بیشتر ضنایع از این آلیاژ استفاده می کنند. در واقع با این کار کیفیت محصولات خود را در سطح بالا نگه می دارند.

از استیل ضد زنگ در صنایع خودروسازی، ساخت دستگیره های زیبا برای درب های فروشگاهی و آپارتمان، وسایل آشپزخانه، آسانسور و … استفاده می شود. در این میان استفاده از استیل ضد زنگ در آشپزخانه کاربرد زیادی دارد.

فولاد ضد زنگ یا همان استیل ضد زنگ دارای مقاومت بسیار بالایی است که به راحتی با اکسیژن هوا ترکیب نمی شود و از این رو خوردگی در این آلیاژ صورت نمی گیرد.

همین امر سبب شده تا این آلیاژ طرفداران زیادی را در مناطق مرطوب و شرجی داشته باشد. در این مطلب اشاره ای کوتاه بر مصارف استیل می کنیم .تا پایان با ما همراه باشید.

استفاده از استیل ضد زنگ در ساخت مبلمان

کاربرد استیل ضد زنگ در صنایع مبلمان بسیار اهمیت دارد. در این صنعت مهم است که مواد به کار رفته در ساخت مبل مقاومت بالا داشته باشد. در بعضی مناطق از چوب نمی توان در این صنعت استفاده کرد از این رو استیل اهمیت زیادی پیدا می کند.

همچنین استیل ضد زنگ دچار خوردگی نمی شود و نیازی به رنگ آمیزی ندارد.

استفاده از استیل ضد زنگ در تولید برق

این آلیاژ مقاوم در اکثر قطعات توربین های برق مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو که بسیار مقاوم است در ساخت انواع پیچ و مهره، ساخت چرخ دنده و قطعات دیگر استفاده می شود. کاربرد استیل ضد زنگ در صنایع تولید برق بسیار گسترده است که ما به همین مقدار بسنده کردیم.

استفاده از استیل ضد زنگ در آشپزخانه

امروزه بیشترین کاربرد استیل در همین صنعت است. بیشتر ظرف های مورد استفاده در آشپزخانه ها را از استیل می سازند. انواع قاشق و چنگال، قابلمه ها و ظروف دیگز از همین استیل است.

علاوه بر این ها، صنایع بسته بندی مواد غذایی، لبنی و شیرینی پزی هم از این نوع استیل استفاده می کنند.

استفاده از استیل ضد زنگ در ساخت تجهیزات بیمارستانی

تجهیزات و ابزاری که با این نوع استیل ساخته می شوند به آسانی تمیز و استریل شده و هرگز دچار خوردگی و آسیب نمی شوند. کاربرد بسیار مهم این آلیاژ در ساخت تجهیزات بیمارستانی ، ساخت ایمپلنت می باشد چرا که آلیاژ استیل ضد زنگ با بدن انسان هم سازگاری خوبی دارد و با کاشت ایمپلنت در دهان، واکنش منفی صورت نمی گیرد.

استفاده از استیل ضد زنگ در ابزارآلات کشاورزی

به این دلیل که در مزارع از کودها و اسپری های شیمیایی به صورت مداوم استفاده می شود، محیط خورنده ای برای خورده شدن ابزارآلات کشاورزی فراهم می شود و دستگاه ها و ماشین آلات کشاورزی به صورت خورده می شود و آسیب می بیند.

بنابراین از این آلیاژ استفاده می شود و ابزارآلات این صنعت را ضد زنگ می کنند. شاید در نگاه اول این فکر متصور شود که هزینه خرید این دستگاه ها بسیار بالا است ولی با این کار سال های طولانی دستگاه ها بیمه هستند و آسیبی نمی بینند.

 

 

 

شرکت استیل پوشان البرز تامین و تولید کننده انواع اتصالات استیل در ایران می باشد.

استیل

آلیاژی که پایه آن از آهن است و کمتر از ۲% کربن دارد استیل یا فولاد نامیده میشود. بسته به نوع و مقدار دیگر عناصر موجود در آن خواص مکانیکی نظیر سختی و شکل پذیری مشخص می شود. افزایش مقدار کربن سبب افزایش سختی و مقاومت می شود اما مقدار شکل پذیری آن کاسته می شود.

آیا فولاد ضد زنگ، زنگ می‌زند؟

در واقع این موضوع که فولاد ضد زنگ، زنگ نمی‌‌زند یک تصور نادرستی است. این برداشت ناصحیح برخی موارد منجر به مشاجرات و حتی تعقیب قانونی بین کارفرمایان و پیمانکاران می‌شود. فولادهای ضد زنگ فقط در شرایطی خاص نظیر محیط‌های غیرآلوده و آب شیرین یا آب دریا (به صورت جاری) بدون زنگ باقی می‌مانند. در هوای مرطوب دریایی یا در داخل آب ساکن (راکد) فولاد ضد زنگ نوع 304 زنگ می‌زند، و اغلب به صورت موضعی دچار خوردگی حفره‌ای می‌گردد. به طور کلی ماهیت محیط و ترکیب شیمایی فولاد هر دو در تشکیل زنگ و خوردگی حفره‌ای فولاد ضد زنگ نقش تعیین کننده‌ای دارند.

انواع استنلس های بگیر (غیر مغناطیسی )

 پر مصرف ترین استنلس استیل در این گروه نوع  (AISI 430)یا 4016/1می باشد . این نوع از استنلسها در شرایطی که حفظ ظاهر در اولویت بوده و شرایط سخت محیطی موجود نمی باشد، دارای کاربرد فراوانی می باشند. افزایش کروم و مولیبدن در این نوع از استنلس ها باعث افزایش مقاومت در برابر خوردگی شده و اضافه نمودن  تیتانیوم و نیوبیوم نیز خاصیت جوش پذیری را افزایش می دهند.

فرق استیل 304 و 316

استیل 304 حاوی 18% کروم و 8% نیکل است در صورتیکه استیل 316 دارای 16% کروم ، 10% نیکل و 2% مولیبدن است . مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی ناشی ا ز کلراید (مثل آب دریا ) به آن اضافه می شود .

حرف L بعد از نام استینلس استیل (316L) نشانه چیست؟

حرف L نشانه کلمه Low carbon  بوده ، بیانگر آنست که مقدار کربن آلیاژ به کمتر از 0.03% کاهش پیدا کرده است . این مقدار کم کربن باعث می شودبعد از عملیات جوشکاری ، همچنان لایه اکسید محافظتی روی سطح حضور داشته باشد .

دوپلکس

استنلس استیل های دوپلکس به طور کلی از نظر مقاومت مکانیکی در سطح بالاتری نسبت به انواع معمول استنلس های بگیر(مغناطیسی) و نگیر (غیرمغناطیسی) قرار دارند. استنلس ها که نوع  1.4462 پرمصرف ترین آنها می باشد به صورت شماتیک می باشد.

فولاد داپلکس

این نوع فولاد بین 19 تا 28 درصد کروم و تا 5% مولیبدن داشته و دارای ماومت بسیار بالایی در برابر خوردگی می باشد و به این لحاظ بهترین گزینه برای ساخت قطعات در معرض خوردگی ناشی از آب دریا می باشد .

نام گذاری استیل ها ( 304 ، 316 ، ...)

انجمن آهن و فولاد آمریکا(AISI)  برای اولین بار اقدام به دسته بندی و نامگذاری استینلس استیل ها نمود و مشخصات فیزیکی و شیمیائی و نیز دستورالعمل تولید آنها را عرضه نمود.

 

شرکت استیل پوشان البرز تامین و تولید کننده انواع اتصالات استیل در ایران می باشد.

انواع فلنج
فلنج با سطح ساده (FLAT FACE)
در این نوع از فلنجها سطح یک فلنج که باید در مقابل سطح فلنج دیگر قرار گیرد صاف می‌باشد. معمولاً فلنجهای چدنی یا فولادی که در فشارهای کم کاربرد دارند از این نوع ساخته می‌شوند


فلنج با سطح برجسته (Raised face)
در این نوع فلنجها سطح فلنج که درمقابل فلنج دیگر قرارگرفته و بر روی آن لایی قرار داده می‌شود نسبت به سطح کلی فلنج برجسته تر ساخته می‌شود. بر اساس استاندارد مقدار برجستگی درتمام اندازه‌ها برای کلاسهای ۱۵۰و ۳۰۰ برابر 1.6mm وکلاسهای بالاتر برابر 6.4mm می‌باشد. در قسمت برجستگی ممکن است سطح کاملاً صیقلی (smooth finish) یا دارای شیار (serrated finish) باشد واین شیارها یابصورت هم مرکز ویا حلزونی می‌باشد که روش ساخت آن در استاندارد (mss-sp-۶) مشخص گردیده است (معمولاً عمق شیارها 0.4mmوفاصله آن از هم 0.8mmمی‌باشد)

فلنج نر وماده (Male & Female)
صفحه این نوع فلنجها که بصورت جفت وجود دارد یکی دارای برآمدگی (به ارتفاع 6.4mm) و دیگری تو رفتگی (به عمق 5mm) می‌باشد.

 

 

 

 

 

معمولا لوله ها به سه روش تولید و ساخته میشوند .

 

1- فلز آلیاژی گرم یکی از برجسته‌ترین فرآیندها است. معمولا لوله‌های چدنی نشکن به این روش ساخته می‌شوند. لوله‌های بدون درزseamless pipes) بوسیله کشش یک شمش تو پر روی یک میله حفره‌ساز برای ایجاد پوسته توخالی ساخته می‌شوند. از آنجایی که در فرآیند تولید جوش‌کاری انجام نمی‌شود، لوله‌های بدون درز قوی‌تر و قابل اعتماد‌تر هستند. از لحاظ تاریخی لوله‌های بدون درز برای تحمل فشار بهتر از انواع دیگر در نظر گرفته می‌شدند و اغلب در دسترس‌تر از لوله‌های جوشی بوده، لوله های چدنی نشکن به این روش ساخته میشوند.بوسیله کشش یک شمش تو پر روی یک میله حفره‌.

2- روش رول فرمینگ : پیشرفت‌هایی که از دهه 1970 در مواد، کنترل فرآیند و تست غیر مخرب انجام شد، این امکان را فراهم کرد که در بسیاری از کاربردها لوله‌های جوشی جایگزین لوله‌های بدون درز شوند. لوله‌های جوشی (welded pipes) به وسیله جوش‌کاری مقاومت الکتریکی( electric resistance weldinیا ERW) و جوش‌کاری ذوبی الکتریکی (electric fusion welding) EFW) به وسیله لوله کردن یک ورق و جوش‌کاری درز آن تولید می‌شوند.

 

 

لوله‌های با قطر بالاتر از 10 اینچ می‌توانند به صورت ERW، EFW یا جوش‌کاری قوسی زیر پودری( (submerged arc weldingیا SAW ساخته شوند. دو تکنولوژی برای تولید لوله‌های فولادی با ابعاد بزرگ‌تر وجود دارد که برای سایزهایی که امکان تولید آن توسط فرآیندهای بدون درز و ERW وجود ندارد مناسب است. دو نوع لوله تولید شده در سایزهای بزرگ‌تر، از تکنولوژی‌های جوش‌کاری قوسی زیر پودری طولی (longitudinal submerged arc welding) یا LSAW و جوش‌کاری قوسی مارپیچی زیر پودری (spiral submerged arc welding) یا SSAW استفاده می‌کنند. LSAW به وسیله خم‌کاری و جوش‌کاری صفحات فلزی انجام می‌شود و اغلب در کاربردهای صنعت نفت و گاز استفاده می‌شوند.

 

 

با توجه به قیمت بالا، لوله‌های LSAW به ندرت در کاربردهای کم ارزش غیر انرژی مانند خطوط لوله آب استفاده می‌شوند. لوله‌های SSAW به وسیله جوش‌کاری مارپیچی کویل‌های فولادی تولید می‌شوند و مزیت قیمتی آن ها بیش از لوله‌های LSAW است زیرا این فرآیند به جای صفحات فولادی از کویل استفاده می‌کند

 

 

شرکت استیل پوشان البرز تامین کننده انواع لوله و اتصالات استیل در ایزان می باشد.

فلنچ:

فلنج ها صفحات دایره ای با چندین سوراخ که در اطراف آن تعبیه شده است، در واقع نوعی صفحه اتصال دهنده شیرآلات، لوله و پمپ به همدیگر بوده که جهت آب بند بین آن ها از واشر استفاده می شود و معمولا از جنس استنلس، آهن، فولاد و چدن ساخته می شوند. فلنج‌ها از جمله اتصالاتی هستند که خطوط لوله انتقال (با هر نوع سیال) را به یکدیگر متصل کرده، همچنین شیرآلات را به لوله‌های جوش داده شده، مرتبط می‌سازند. فلنج‌ها اغلب از جنس پلی اتیلن، استیل، فولاد، آلیاژهای آهن و یا چدن ساخته می‌شوند و بسته به نوع جنس متناسب با فشاری که تحمل می‌کنند به کلاس‌های مختلف تقسیم می‌گردند.فلنج (به انگلیسی: flange) گونه‌ای از اتصال دهنده‌های لوله‌ها، شیرآلات و دستگاه‌ها به یکدیگر می‌باشد. فلنج‌ها قطعه دیسکی شکل می‌باشند، که اغلب بصورت جفت، با استفاده از پیچ و مهره دو قطعه را به یکدیگر متصل می‌سازند، به آسانی باز شده و برای فشارهای پائین و بالا مناسب می‌باشند.

 

قوطی استیل چیست؟


قوطی استیل، یک پروفیل است که سطح مقطع آن دایره و یا مربع است. در صورتی که سطح مقطع این پروفیل دایره باشد. محصول نهایی لوله نام دارد کلیه محصولات استیل از جمله، لوله استیل، میلگرد استیل، ورق استیل، نبشی،پروفیل ، قوطی، تسمه استیل و … همگی بر اساس شکلی که دارند. و کاربردی که در صنعت دارند، نام گذاری شده اند

اما موضوع مشترک در تمامی آن ها این است که جنس همه از آلیاژ استیل می باشد. اما تفاوت آن ها در نحوه تولید شان است. که برای هر کدام متفاوت است. با وجود این تفاوت، در بعضی از محصولات، تعدادی از مراحل تولید شبیه به یکدیگر هستند.